Ranking wkrętarek – ranking najpopularniejszych modeli

| 0 Komentarzy
Wkrętarka jest narzędziem niezbędnym w szafie majsterkowicza. Na co zwrócić uwagę, by kupić tę najlepszą?

Wkrętarka to urządzenie, które powinno znaleźć się na wyposażeniu każdego domu, przydaje się nie tylko podczas remontów, ale też drobnych napraw. 

Ranking wkrętarek 2023

Obsługa wkrętarki jest banalnie proste nawet dla amatorów. Solidny sprzęt wysokiej klasy nie kosztuje wcale dużo. Bardziej opłaca się kupić go na własny użytek niż płacić firmom zewnętrznym za pomoc przy najmniejszej nawet usterce. To, na jakie urządzenie się zdecydujesz, zależy od wielu czynników. Jedna wiertarka będzie dedykowana dla laika, a inna – dla profesjonalisty, a te różnią się od siebie znacząco specyfikacją.

Niektóre akcesoria przeznaczone są tylko do pracy w drewnie i nie spiszą się w metalu czy w tworzywie sztucznym. Pamiętaj, aby dokładnie przeanalizować sprzęt pod względem parametrów technicznych, aby spełnił on Twoje potrzeby. Weź pod uwagę rodzaj wiertarki, jej wagę, moc i sposób zasilania. Jeśli nie interesuje Cię profesjonalne użycie, nie musisz wydawać tysiąca złotych na sprzęt naszpikowany nowinkami technologicznymi. Hobbystyczne majsterkowanie nie wymaga dużego nakładu środków.

Najczęściej wybierane wkrętarki

Najważniejsze cechy dobrej wkrętarki

Jakimi parametrami powinieneś się kierować, szukając wiertarki idealnej? Przede wszystkim zastanów się, czy będziesz jej używał sporadycznie, czy może planujesz bardziej zaawansowane prace w domu. Najlepszej klasy wkrętarki z wieloma ulepszeniami nie pokażą pełni swoich możliwości podczas drobnych prac. Na co dokładnie powinieneś zwrócić uwagę?

 

  • silnik i jego moc – im jest większa, tym sprzęt jest wydajniejszy i ma szerszy zakres możliwości. Wpływa na długość pracy bez przegrzania i na dobór materiału, na jakim możesz pracować;
  • typ zasilania – wkrętarki dzielą się na chętniej wybierane akumulatorowe, które są mobilne, i sieciowe (inaczej: elektryczne), podłączane do gniazda. Obie mają wady i zalety, wybór zależy od tego, czy brak mobilności będzie Cię ograniczał;
  • napięcie – rzutuje na moc urządzenia. Wkrętarki do 5 V przeznaczone są do zajęć typu skręcanie mebli, do 10 V sprawdzą przy niewymagających remontach. Sprzęt o napięciu około 12 V to opcja dostosowana do większych prac, natomiast 18 V posiadają wkrętarki przeznaczone do profesjonalnego użytku;
  • moment obrotowy – określa siłę, z jaką wkręcane są śruby. Producenci sprzętu podają parametry dotyczące wkręcania miękkiego i twardego. Regulacja obrotów to funkcja dostępna w wielu sprzętach;
  • prędkość obrotowa – określa ilość obrotów wykonanych przez przekładnię w ciągu minuty. Im jest ich więcej, tym sprzęt jest szybszy;
  • rodzaj akumulatora – są to: akumulatory niklowo-kadmowe (których używa się coraz rzadziej ze względu na ciężar), niklowo-metalowo-wodorowe (większa pojemność, jednak dosyć niska żywotność) oraz niklowo-cynkowy. Najczęściej spotykany jest akumulator litowo-jonowy lub jonowo-cynkowy ze względu na ich wydajność. Duża pojemność równa się dłuższej pracy;
  • waga – podczas długiego użytkowania ciężkiego sprzętu ręce szybko się męczą i zaczynają boleć, ważne więc, by wkrętarka była lekka;
  • ilość biegów – zazwyczaj są dwa. Pierwszy odpowiada za wkręcanie, drugi za wiercenie, jeśli sprzęt posiada taką możliwość;
  • dodatkowe funkcje i akcesoria – wbudowana dioda LED, która podświetla miejsce wkręcania, sprzęt udarowy, dodatkowy/wymienny akumulator, antypoślizgowa rękojeść czy chociażby walizka.

 

Wszystkie te parametry znajdziesz w specyfikacjach urządzenia. Warto szczegółowo się im przyjrzeć, aby cieszyć się zakupem jak najdłużej.

Najczęściej wybierane typy wkrętarek

Walka na rynku wiertarek toczy się pomiędzy sprzętem akumulatorowym a sieciowym. Mniej popularne urządzenia elektryczne służą do odkręcania i zakręcania wkrętów w niemal każdej konstrukcji. Stosuje się je najczęściej do skręcania ścian z płyt kartonowo-gipsowych. Znajdują również zastosowanie podczas prac stolarskich i ogrodowych, użytku domowego i składania mebli. Wkrętarki sieciowe są wydajniejsze niż akumulatorowe. Mogą pracować non stop nawet w najtrudniejszych warunkach. Posiadają większą moc i prędkość obrotową. Są znacznie lżejsze. Ich wadą jest brak mobilności, która jest niezbędna podczas niektórych prac. Jeśli uważasz, że kabel nie będzie Cię ograniczał, ten zakup może być strzałem w dziesiątkę.

Zwróć uwagę, czy sprzęt posiada płynną regulację obrotów zależną od siły nacisku. Istotny we wkrętarce jest system, który pozwala na szybką i prostą wymianę szczotek, które często znajdują się na wyposażeniu i bywają bardzo przydatne. Szybkozaciskowy uchwyt wiertarski jeszcze bardziej ułatwi Ci zmianę oprzyrządowania. Najważniejsze jednak, byś wybrał model z jak najdłuższym kablem, który wszędzie dosięgnie. Ze względu na brak akumulatora taki rodzaj urządzeń bywa naprawdę lekki i poręczny. Wkrętarki akumulatorowe są wygodne i – przede wszystkim – mobilne. Nie musisz martwić się o dostęp do gniazdka ani w ogóle o elektryczność, takim urządzeniem możesz operować wszędzie. Wkrętarki akumulatorowe często posiadają dużą moc, choć nie tak dużą, jak sieciowe. Decydując się na ten sprzęt, pamiętaj, aby zadbać o wydajny akumulator. Gwarantuje to szybkie ładowanie i jego sprawność przez długi czas. Jakie są wady takiego wyboru? Na dobry jakościowo akumulator musisz wydać więcej, a słabsze modele mają tendencję do szybkiego rozładowywania się, a potem długiego, ponownego ładowania. Nie martw się – nie oznacza to, że każda niedroga wkrętarka akumulatorowa będzie niewydajna.

 

Najpopularniejsi producenci wkrętarek

Rynek wkrętarek coraz bardziej się rozrasta ze względu na duże zainteresowanie sprzętem oraz ciągłe ulepszanie jego funkcji. Najwięksi producenci techniki przemysłowej mają w swojej ofercie wkrętarki świetnej jakości, o bardzo szerokim spektrum działania oraz w cenach zachęcających do tego, by to właśnie ich sprzęt trafił w Twoje ręce. W wypadku zakupu nowego urządzenia warto rozejrzeć się wśród najbardziej znanych firm, ponieważ ich renoma najczęściej idzie w parze z wydajnością. Zawsze jednak miej na uwadze przede wszystkim specyfikację – Twoje indywidualne potrzeby są najważniejsze, wkrętarka, która sprawdziła się u kogoś, niekoniecznie może pasować Tobie. Zastanów się również, czy potrzebujesz sprzętu tylko do jednego, konkretnego zastosowania. Wiele marek tworzy również wkrętarko-wiertarki, poszerzające zakres działania urządzenia.

 

  • Bosch, czyli niemiecki gigant na światowym rynku, słynie z produkcji sprzętu gospodarstwa domowego, nie bez powodu ciesząc się swoją renomą. Za co klienci pokochali ten koncern? Za szeroki asortyment, dobry stosunek ceny do jakości oraz za innowacje technologiczne. W ofercie firmy znajdziesz sprzęt zarówno dla laików i entuzjastów majsterkowania w domu (seria zielona), jak i dla profesjonalistów lub osób ceniących sobie bardziej zaawansowane funkcje (seria niebieska). Wkrętarka Bosch to wybór podyktowany zaufaniem do marki budowanym przez lata, z którego na pewno będziesz zadowolony. Szeroki wybór obejmuje zarówno standardowe wkrętarki akumulatorowe oraz sieciowe, jak i małe, poręczne wkrętarki kątowe, które pozwolą Ci dostać się w każde miejsce, gdzie większe gabarytowo urządzenie nie daje rady.
  • Wkrętarka Makita to jedna z najczęściej wybieranych przez użytkowników opcji. Znana na świecie japońska jakość idzie w parze z atrakcyjną ceną, dodatkowo zapewniając wiele udogodnień. Ceniony producent zajmuje czołowe miejsce w rankingach najchętniej kupowanego sprzętu, ponieważ jego urządzenia są bardzo wytrzymałe. Oferta Makity to wiertarki o przeróżnych parametrach, na pewno więc uda Ci się znaleźć coś dla siebie. Firma posiada w asortymencie wkrętarki z taśmą magazynową, które świetnie sprawdzą się przy kładzeniu płyt gipsowych.
  • DeWalt to gwarancja niezniszczalnego sprzętu. Firma słynie z wysokiej jakości narzędzi, które wytrzymają każde warunki. Jest z jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się marek elektronarzędzi na świecie. Wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą techniczną na najwyższym poziomie sprawia, że charakterystyczne, żółto-czarne urządzenia dostrzec możesz w rękach niejednego majsterkowicza. Wkrętarka DeWalt sprawdzi się, jeśli szukasz sprzętu o dużej mocy – często jest to aż 18 V.
  • Wkrętarki Metabo są kolejnymi z urządzeń chętnie wybieranych przez użytkowników. Firma oferuje przyszłościowe i innowacyjne rozwiązania systemowe, szczególnie polecane profesjonalistom, jednak amatorzy także znajdą w ofercie coś dla siebie. Produkuje sprzęt zarówno akumulatorowy, jak i sieciowy, często z udarem.
  • Jeśli szukasz wkrętarki w przystępnej cenie, na pewno zainteresują Cię wkrętarki Graphite. Marka należy do grupy TOPEX i przeznaczona jest raczej do użytku nieprofesjonalnego lub hobbistycznego
  • Stanley jest amerykańskim producentem narzędzi, znanym i cenionym na świecie. Wyroby firmy przeznaczone są dla każdego – również do użytku przemysłowego. Wkrętarki Stanley to dobre parametry i solidna konstrukcja.
  • Einhell dedykuje swoje elektronarzędzia głównie użytkownikom oddającym się majsterkowaniu w domu. Firma swój sukces zbudowała na wysokiej jakości i atrakcyjnej polityce cenowej. Wyróżnia ją Power X-Change, czyli możliwość używania jednego akumulatora w wielu urządzeniach.
  • Ryobi należy do grupy TechTronic Industries, tej samej, co Milwaukee lub AEG, czyli rozpoznawalni producenci sprzętu. W asortymencie firmy znajdziesz narzędzia elektryczne wyposażone w nowe technologie zwiększające wydajność i bezpieczeństwo pracy.
  • Wśród wkrętarek Black&Decker znajdziesz wiele opcji wkrętarek o przeróżnych parametrach odpowiednich dla każdej grupy docelowej. Ciężko o lepszy wybór, jeśli chodzi o sprzęt, który nie tylko da Ci zadowalające rezultaty, lecz także pozwoli oszczędzić pieniądze. Marka systematycznie pnie się w górę we wszelkich rankingach, wciąż ulepszając swoje narzędzia. Sprzęt często dostępny jest w zestawie od razu z akcesoriami – bitami, kołkami i śrubkami.

 

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.